Pełna księgowość

W Polsce podstawą prawną prowadzenia pełnej księgowości jest Ustawa z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami).
Ustawa ta określa zasady rachunkowości, tryb badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów oraz podmioty zobowiązane do jej prowadzenia. Uhonorowaniem pracy księgowych jest prawidłowo sporządzone sprawozdanie finansowe, na które składają się:
– bilans,

– rachunek zysków i strat,

– informacja dodatkowa.

Prawidłowo sporządzone sprawozdanie finansowe powinno być:  rzeczowe,  zrozumiałe, wiarygodne,  kompletne, aktualne, neutralne oraz porównywalne.  Zasady te wynikają wprost z obowiązującej ustawy o rachunkowości. To jednak nie ustawodawca je wymyślił, są one efektem wielowiekowych doświadczeń w budowaniu systemu zwanego rachunkowością.  Stosowanie ich ma na celu uniknięcie manipulowania sytuacją finansową jednostki.

Rzeczowość – to cecha, dzięki której potencjalni odbiorcy zawartych w nim treści mogą podejmować właściwe decyzje.
Zrozumiałość – to taki sposób przedstawienia informacji, który pozwoli na jednoznaczne odczytanie ich przez przygotowanych do tego użytkowników.
Wiarygodność – to wierne, pozbawione istotnych błędów przedstawienie obrazu zaistniałych w okresie sprawozdawczym transakcji.
Kompletność – ujęcie wszystkich zdarzeń gospodarczych zaistniałych w działalności jednostki w okresie sprawozdawczym.
Aktualność – sprawozdanie winno być sporządzone w takim czasie, żeby dane w nim zawarte mogły stanowić podstawę do podejmowania decyzji.
Neutralność – brak jakiejkolwiek stronniczości w prezentowaniu danych.

Reklamy

One comment

  1. […] rzetelność, ciągłość i przejrzystość. Warto zapoznać się z wpisem dotyczącym pełnej księgowości. Zgodnie z Dyrektywą UE bilans może być sporządzony w układzie jednostronnym oraz dwustronnym. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: